Coba Major

Baseball

2017 Ontario Senior Elimination Results & Park Locations

August 3rd, 2017 by

The following are all of the game results from each of the games played in the 2017 Ontario Senior Men’s Elimination Tournament being held in London & St. Thomas. This page will be updated as frequently as possible throughout the tournament. Park locations for each of the sites can also be found here.

Park Locations
Dan Pulham Field – 815 Windermere Road London, ON
Norm Aldridge Field – 1221 Sanford Street London, ON
Byron Sports Complex – Boler Road London, ON
Emslie Field – 95 Elm Street St. Thomas, ON
Cardinal Field – Sauve Street St. Thomas, ON
Labatt Park – 25 Wilson Avenue London, ON

Tournament Schedule
Friday, August 4th
Round 1

Gm #1 – Niagara Metros 16 vs Oakville A’s 5 8:00pm Cardinal Field
WP – Rhys Tapper
LP –

Gm #2 – Burlington Brants 1 vs Strathroy Royals 2 1:00pm Emslie Park
WP – Steadman
LP – Cam Ryerson

Gm #3 – Erindale Cardinals 1 vs Mississauga SW Twins 10 10:00am Emslie Park
WP – Billy Hurley
LP – Dan Estey
HR – Kevin Alp (Erin); Mike Cardinale (SW)

Gm #4 – Windsor Stars 2 vs Pickering Red Sox 1 1:00pm Cardinal Field
WP – Steve Lauzon
LP – Brad Binns

Gm #5 – Martingrove White Sox 3 vs East York Bulldogs 9 10:00am Cardinal Field
WP – Andrew Ziedens
LP – Adam Frydman

Gm #6 – Milton Red Sox 0 vs Etobicoke Rangers 2 7:30pm Emslie Field
WP – Brent Cleland
LP – Ian Zettle
HR – Tanner Young-Shultz (2) + Michael Ferracuti (Etob)

Gm #7 – Tecumseh Thunder 2 vs Sarnia Braves 0 10:00am Labatt Park
WP – Joel Pierce
LP – Mike Damchuk
HR – Mitch Delaney (Tec.)

Gm #8 – Brampton Royals 2 vs Leaside Leafs 6 5:30pm Cardinal Field
WP –
LP –

Gm #9 – Ilderton Red Army 5 vs Kingston Ponies 0 10:00am Dan Pulham Field
WP –
LP –

Gm #10 – Windsor Athletics 5 vs Bolton Brewers 3 5:30pm Emslie Field
WP –
LP –

Gm #11 – Newmarket Hawks 1 vs Thornhill Reds 9 9:00am Norm Alderidge Field
WP – Mack Major
LP – Brad Crone

Saturday, August 5th
Round 2
Bye – Niagara Metros & Oakville As

Gm #12 – Loser Gm #2 (Burlington) 3 vs Loser Gm #3 (Erindale) 4 9:30am Emslie Field
WP – Andrew Mullin
LP – Trevor Woodjetts

Gm #13 – Loser Gm #4 (Pickering) 5 vs Loser Gm #5 (Martingrove) 2 9:30am Cardinal Field
WP – Peter Nash
LP – Scott Roncadin
SV – Ilya Bozinovski
HR – Jesse Dynes

Gm #14 – Loser Gm #6 (Milton) 1 vs Loser Gm #7 (Sarnia) 4 9:30am Labatt Park
WP – Nick Baljeu
LP – Jason Schneider

Gm #15 – Loser Gm #8 (Brampton) 3 vs Loser Gm #9 (Kingston) 5 9:30am @ Dan Pulham Field
WP –
LP –

Gm #16 – Loser Gm #10 (Bolton) 3 vs Loser Gm #11 (Newmarket) 10 9:30am Norm Alderidge Field
WP – Alex Bruce
LP –

Gm #17 – Winner Gm #2 (Strathroy) 8 vs Winner Gm #3 (Miss SW) 9 12:30pm Emslie Field
WP – James Byrnes
LP –
SV – Tomas Rincon
HR – Mike Cardinale (Miss SW)

Gm #18 – Winner Gm #4 (Windsor) 3 vs Winner Gm #5 (East York) 0 12:30pm Cardinal Field
WP – Steve Teno
LP – Dave Anderson

Gm #19 – Winner Gm #6 (Etobicoke) 11 vs Winner Gm #7 (Tecumseh) 4 12:30pm Labatt Park
WP – Adam McBride
LP – Brandon Linquist
HR – Keifer Quick (Tec.)

Gm #20 – Winner Gm #8 (Leaside) 3 vs Winner Gm #9 (Ilderton) 5 12:30pm Dan Pulham Field
WP – Dustin Godden
LP –

Gm #21 – Winner Gm #10 (WAA) 6 vs Winner Gm #11 (Thornhill) 7 12:30pm Norm Alderidge Field
WP –
LP –

Round 3
Bye: Erindale Cardinals
Gm #22 – Loser Gm #1 (Oakville) 0 vs Winner Gm #13 (Pickering) 9 3:30pm Dan Pulham Field
WP –
LP –

Gm #23 – Winner Gm #14 (Sarnia) 10 vs Winner Gm #15 (Kingston) 0 3:30pm Cardinal Pulham Field
WP –
LP –

Gm #24 – Winner Gm #16 (Newmarket) 1 vs Loser Gm #17 (Strathroy) 11 3:30pm Emslie Field
WP – Matt Cook
LP – Victor Simon

Gm #25 – Loser Gm #18 (East York) 1 vs Loser Gm #19 (Tecumseh) 4 7:00pm Cardinal Field
WP – Shane Courtney
LP – Jake Gallo

Gm #26 – Loser Gm #20 (Leaside) 15 vs Loser Gm #21 (WAA) 5 3:30pm Labatt Park
WP –
LP –

Gm #27 – Winner Gm #1 (Niagara) 0 vs Winner Gm #17 (Miss SW) 15 7:00pm Emslie Field
WP – Jordan Petruska
LP – Justin Ayles

Gm #28 – Winner Gm #18 (Windsor) 2 vs Winner Gm #19 (Etobicoke) 3 7:00pm Dan Pulham Field
WP – Andrew Hyde
LP – Chris Renaud

Gm #29 – Winner Gm #20 (Ilderton) 11 vs Winner Gm #21 (Thornhill) 5 7:00pm Labatt Park
WP –
LP -

Sunday, August 6th
Round 4
Byes – Winner Gm #23 (Sarnia) & Winner Gm #29 (Ilderton)

Gm #30 – Winner Gm #12 (Erindale) 3 vs Winner Gm #22 (Pickering) 1 9:30am Alderidge Field
WP – Brendan Fox
LP – Pat Vecharelli

Gm #31 – Winner Gm #24 (Strathroy) 3 vs Winner Gm #25 (Tecumseh) 4 9:30am Dan Pulham Field
WP –
LP –

Gm #32 – Winner Gm #26 (Leaside) 8 vs Loser Gm #27 (Niagara) 10 9:30am Labatt Park
WP –
LP -

Gm #33 – Loser Gm #28 (Windsor) 2 vs Loser Gm #29 (Thornhill) 5 12:00pm Dan Pulham Field
WP – Chadwick Cameron
LP –

Gm #34 – Winner Gm #27 (Miss SW) 4 vs Winner Gm #28 (Etobicoke) 5 12:00pm Labatt Park
WP – Kyle Breitner
LP –

Round 5
Gm #35 – Winner Gm #30 (Erindale) 5 vs Winner Gm #23 (Sarnia) 6 12:30pm Alderidge Field
WP – Mike Damchuk
LP – Kevin Lucas
HR – Wade Babula + Julian Service (Sarn.)

Gm #36 – Winner Gm #31 (Tecumseh) 8 vs Winner Gm #32 (Niagara) 0 3:30pm Alderidge Field
WP – Ben Balitrunus
LP – Geoff Strong

Gm #37 – Winner Gm #33 (Thornhill) 0 vs Loser Gm #34 (Miss SW) 4 3:30pm Dan Pulham Field
WP –
LP –

Gm #38 – Winner Gm #34 (Etobicoke) 13 vs Winner #29 (Ilderton) 3 3:30pm Labatt Park
WP – Kyle Breitner
LP – Mitch Lumley

Round 6
Bye – Etobicoke Rangers
Gm #39 – Tecumseh Thunder 16 Vs Ilderton Red Army 6 7:00pm Labatt Park
WP –
LP –

Gm #40 – Mississauga SW Twins 6 Vs. Sarnia Braves 3 7:00pm Dan Pulham Field
WP – Paul McKenna
LP – Jake Near

Monday, August 7th
Round 7 (Semi-Final)
Bye – Tecumseh Thunder

Gm #41 – Etobicoke Rangers 9 vs Mississauga SW Twins 10 10:00am Labatt Park
WP –
LP –

Round 8 (Semi-Final)
Gm #42 – Tecumseh Thunder 5 vs Etobicoke Rangers 1 1:00pm Labatt Park
WP – Joel Pierce
LP – Andrew Perryman

Round 9 (Final)
Gm #43 – Mississauga SW 12 Vs. Tecumseh Thunder 17 4:00pm Labatt Park
WP – Brandon Lindquist
LP – Billy Martin

**2017 Ontario Senior Elimination Tournament Champions: Tecumseh Thunder

Leave a Reply

Comment Form

Recent Games

Week 15 Schedule

Sunday, August 6th Monday, August 7th Tuesday, August 8th Wednesday, August 9th